Нишки угоститељи се, после смиривања пандемије, сусрећу са још једним проблемом. Како кажу, не могу да обезбеде раднике, без обзира што нуде више него пристојне плате. На улазима кафића, ресторана и хотела месецима се налазе огласи за посао, али кувара, конобара и посластичара, како кажу – нема ни за лек.
Татјана Мицић, менаџер хотела Тами Резиденс наводи да мучи муку са радницима, иако куварима нуди докторску плату. Ситуација је изузетно тешка, каже да су особље и током пандемије држали на платном списку иако нису могли да раде, а да сада одлазе у земље које им нуде боље зараде, првенствено Хрватску и Словенију, наводи Мицић. Каже да је оглас за угоститеље актуелан већ шест месеци, и да је дошло десетак људи који су били на пробном раду, али су ипак одлучили да оду на сезонски рад у иностранство. Тврди да су ревносни послодавци и да им је важно да им радници буду задовољни – помоћне конобаре, како каже, плаћају 60 000, њихове искусније колеге и више, а да су искусни кувари у рангу докторских зарада.
И власници кафића у Нишу имају сличан проблем, иако, како наводе, куварима дају плату од 120 000 динара. Наводе да се обраћају и Националној служби за запошљавање, која је врло предусретљива, и да се по њиховом позиву јави по који конобар, али само телефоном, и да се и не појаве на разговору.
Са друге стране, према подацима нишке филијале Националне службе за запошљавање, међу 20 000 незапослених у Нишу, има 76 кувара са трећим степеном и 71 са четворогодишњом школом. Вања Стојковић, заменик директора ове филијале каже да они брзо проналазе посао.
Анчица Димитријевић, председница Удружења угоститељско-туристичких посленика Ниша каже да је проблем у томе што је угоститељска школа пре осам година остала без једног одељења кулинарских техничара, а пре четири исто се десило и са куварима. Сматра да је то у великој мери утицало на догађања, и да би решење могло да буде одобравање још једног или два одељења кулинарских техничара, кувара или угоститељских техничара.