Просечне зараде младих од 15 до 29 година за 16% су мање од општег просека, пише у извештају Београдског центра за људска права. Када су запослени, имају уговоре о привременим и повременим пословима, па су им ускраћена права загарантована законом. Такође, зарађују мање, па кажу да једва састављају крај са крајем, и у највећем су ризику од сиромаштва, наводе у Београдском центру за људска права.
У Кровној организацији младих наводе да према њиховим истраживањима, више од 60% младих не зарађује уопште. Истичу да на статистику утиче и чињеница да се многи млади и даље школују, али и даље велики број нити ради, нити студира. Истраживања показују да су млади теже запошљива категорија, да им се најчешће не нуде никакви уговори, па раде ван система и без икаквих права. Управо због малих плата и немогућности да нађу посао, велики број напушта Србију. Упитани који су највећи проблеми са којима се суочавају, за анкету Euronews Srbija издвојили су недовољно унапређено школство. У Кровној организацији младих кажу да истраживања показују да свака друга млада особа жели да напусти земљу, а да је главни разлог „то што овде не виде предуслове за достојанствен живот“.
У Кровној организацији младих наводе да би институције требало да буду одговорнеда младе људе врате у систем, било да им понуде наставак школовања или обезбеде радну праксу, на којој би стекли прво радно искуство. Такође, требало би ускладити тржиште рада са образовним системом.