Неколико година у Србији је на снази тренд померања старосне границе за одлазак у пензију. такви трендови присутни су и у свету, па постоје земље које су границу подигле до 67 или 68 година.
Разлога за то, како кажу стручњаци, има неколико, а најчешће истичу да је главни разлог то што је животни век људи све дужи.
Старосна граница за жене у Србији, од 1. јануара следеће године, помера се на 63 године и 6 месеци. Она се, од 2014. године, помера сваке године, како би дошло до изједначавања година живота жена и мушкараца 2032. године. Слични прелазни период је на снази и у Хрватској, који траје до 2029. године. У Црној Гори и Словенији, граница је већ изједначена. Граница за мушкарце се неће мењати, па им је за одлазак у пензију потребно 65 година живота.
Истраживање финског центра за пензије показало је да ће европљани, до краја ове деценије, радити и после 70. године. Више држава у Европи своју старосну границу прилагођава на основу очекиваног животног века, а не на основу зараде или доприноса. Поред Финске, земље које покушавају да примене овај модел су Кипар, Данска, Грчка, Италија, Холандија, Португал и Словачка.