У Србији сваке недеље погине по један радник, а годишње се забележи више од 10 000 повреда на раду. Према речима стручњака, 75% пријава према одговорнима се одбацује, док правоснажно нико није кривично осуђен.
Највише појединачних несрећа дешава се на градилишту, док највећи број радника управо настрада у рудницима. Последњи такав случај забележен је у руднику Соко, у априлу прошле године, када је погинуло 8 рудара, а кривична одговорност за ту несрећу још није покренута. У протеклим годинама, неколико људи је погинуло у рударско-топионичарском басену Бор, којим управља кинеска компанија Зиђин.
Инспекторат за рад у Србији у 2022. години обавио је 32 000 контрола у области безбедности и здравља на раду, и издао скоро 4 300 решења за отклањање неправилности. Од 52 кривичне пријаве које су поднели прошле године, 42 су се односиле на угрожавање безбедности и здравља.
Најугроженији су радници на грађевини, затим у индустрији, пољопривреди и шумарству, а у последње време и у фабрикама из других области, којима управљају странци. Стручњаци наводе да тамо није проблем неношење заштитне опреме, већ умор, стрес и притисак због честог прековременог рада.
Из државе најављују да ће нови Закон, који је у скупштинској процедури, подићи ниво заштите, јер ће казнена политика имати и превентивну функцију. Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Никола Селаковић најавио је бројне новине, попут издавања дозволе за рад у ризичним условима, лекарске прегледе на захтев радника, и казне које ће са милион динара, сада порасти на 2 милиона динара. Иначе, Србија ће после 18 година добити Нови Закон о безбедности и здрављу на раду. Садашњи Закон је из 2005. године.