Све чешће се чује да ће се границе за пензију наредних година померати, а такав тренд присутан је како код нас, тако и у Европи. Да се о померању граница итекако размишља показује најновији предлог у Великој Британији, где се разматра могућност да се у пензију иде тек са – 75 година, како би се смањила јавна потрошња.
У Србији, старосна граница за жене сада се сваке године помера за по два месеца, све до 2032. године, када ће се оба пола изједначити. У Савезу самосталних синдиката Србије сматрају да граници не би требало више померати, с обзиром на податке да се период живота, после одласка у пензију – скратио. Подаци показују да је животни век после одласка у пензију много краћи него у другим земљама. За мушкарце је то, у просеку, око 11 година, а за жене нешто дуже.
Старосна граница за пензију је различита у европским земљама, али је чињеница да се свуда иде ка повећању и изједначавању оба пола. Најчешће, та граница је 65 година, али је у Немачкој већ сада 65 година и 10 месеци, а од 2031. године она ће бити померена на 67 година. У Аустрији мушкарци иду у пензију са 65, жене са 60, а до 2033. године, ова разлика биће изједначена. У Белгији, од 2025. године граница ће бити повећана на 66 година, а од 2030. године – на 67. У Ирској и Великој Британији, старосна граница за све је 66 година, а у Данској је то сада 67 година, а до 2035. биће повећана на чак 69 година. У Италији, у пензију се иде са 67 година, колика ће бити и граница у Холандији од следеће године.