У Србији се нуди мањи број радних места женама него мушкарцима, јер постоје предрасуде да су одређена занимања „мушка“, изјавила је за РТС Светлана Козић из Академије женског предузетништва.
Мушкарцу је посао да зарађује новац, а жени да брине о кући – овакав став осамдесетих година заступао је сваки други мушкарац у Великој Британији. Са тим ставом, сада би се сагласио тек сваки 10. Подаци истраживања Академије женског предузетништва показали су да су и мушкарци у Србији данас спремнији да деле традиционално „женске“ улоге. Светлана Козић каже да жене у Србији имају проблем да покрену сопствени бизнис јер немају власништво над кућом или станом.
Подаци истраживања показују да жене у Србији 4 сата проводе у неплаћеном раду у домаћинству, више од 55% њих нису власнице куће или стана, док мање од 30% има сопствени аутомобил. „Борба је велика. Морамо да се боримо, јер имамо много више девојака на факултетима него момака. Ситуација се мења када се заврше студије, па имамо много више мушкараца на руководећим местима“, рекла је Козићева. Жене имају амбиције и план, али се „догоди“ породица, па се приоритет даје томе. На терену тада имамо све већа одрицања, навела је Козић.