Просечна плата у јуну смањена је за 4,5% у односу на мај, када је тај износ био 100 170 динара. Зарада у јуну, била је мања за 4 366 динара, и шта је довело до тога?
На то је пре свега утицао мањи број радних дана – у мају их је било 23, а у јуну само 20, објашњава професор на Економском факултету, Михаил Арандаренко.
„Многе фирме исплаћују плате на основу броја радних дана, па је то разлог. Када се тако гледа, просечна дневница у јуну била је већа него у мају“, објашњава он. За празнике су слична правила обрачуна као и за годишњи одмор, па се исплаћује просек претходне зараде у 12 месеци, односно мало мање него за нормалан рад. Још један аспект могао је да утиче на смањење у јуну – у том периоду, највише запослених користи годишњи одмор, па и то негативно утиче на просек плата, посебно дневница, рекао је Арандаренко.
Просечна плата у мају од преко 100 000 динара се, дакле, може приписати великом броју радних дана у том месецу, а тај износ могао би већ да се врати у јулу, сматра Арандаренко. Он наводи да, уколико се погледају просечне дневне зараде, види се дугорочно растући тренд.
Слична ситуација била је и прошле године, када је у мају био један радни дан више у односу на јун, па је просечна зарада била нижа за 1,5%. Тај пад односио се на један радни дан, а сада је пад од 4,5% везан за три радна дана више.