Из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања недавно је најављено да радно законодавство треба да буде усаглашено са правним тековинама европске Уније, и буде прилагођено новим друштвеним околностима, како би имали модерне и савремене законе, који регулишу нoве облике рада и радног ангажовања.
У Савезу самосталних синдиката Србије наводе да су урадили добру анализу садашњег закона, уочене су сметње ка жељи да апсолутно буду прихваћене све европске директиве, конвенције Међународне организације рада и о слободи синдикалног организовања и праву на достојанствену зараду и безбедност и здравље на раду.
У СССС оцењују да је Закон о раду, донет пре 10 година, многим другим законима фактички „черупан“, како би се додатно урушавала права радника и синдиката, и онемогућио истински социјални дијалог, колективно преговарање и колективни уговори.
Садашњи закон о раду, подсећају из СССС, усвојен је без расправе на Социјално – економском савету, Влада га је предложила у хитном поступку, а одржани су и велики протести.
„Колективно преговарање је уништено. Покушаћемо, заједно са послодавцима, да избацимо нека решења из садашњег Закона о раду која онемогућавају да на читавом простору Србије имамо правила за све послодавце и све запослене. Непостојањем колективних уговора, имамо фактички да свет капитала и послодаваца, било да је у питању држава или приватни послодавац, одлучује о зарадама, о њиховој висини, а не у процесу колективног преговарања“, наводи Душко Вуковић из СССС.
Каже и да је државни буџет донет без учешћа синдиката из јавног сектора у томе колике ће бити плате у 2025. години, а доказ за то су протести и незадовољство запослених у образовном систему, али и другим системима јавног сектора.
У Унији послодаваца, са друге стране наводе да послодавац плаћа запосленог за његов учинак и рад, и да је апсурдно да преко тога плаћа и неке социјалне потребе радника. Радницима би требало дати зараде од којих могу да живе савремено, али „не упуштати се у неке социјалне ствари као да смо у самоуправном друштву“, навео је Небојша Атанацковић из Уније послодаваца Србије.