Традиционално дружење са новинаркама за 8. Март: И напредне технологије носе нове изазове – највише за жене!
Положај жена није се много променио у односу на прошлу годину, а криза, али и напредак технологија, највише погађају радна места на којима су жене, рекла је Оливера Бобић, председница Већа Савеза самосталних синдиката града Ниша, на традиционалном дружењу са новинаркама запосленим у локалним и регионалним медијима.
Поред светске економске кризе, која погађа директно жене, Међународна организација рада је на недавно одржаном Самиту објавила податак да ће увођење вештачке интелигенције у привреду, управо укинути највише радних места на којима су жене.
Иако образованије од мушкараца, жене углавном раде у делатностима у којима се не остварује профит, попут образовања, здравства и социјалне заштите. Такође, и када би требало, тешко долазе до руководећих позиција од мушкараца, или места на којима се доносе одлуке, па се не може очекивати да ће неко други, односно мушкарци, водити рачуна о правима жена, каже Бобић.
„Када причамо о правима жена, требало би да говоримо о основним људским правима, на живот без насиља, на пример. И ту не мислим само на физичко насиље, већ пре свега на психичко, на радном месту, коме су жене итекако изложеније од мушкараца“, наводи Бобић.
Још једна ствар је неплаћени рад код куће, пошто се ситуација у том смислу не мења, јер је жена „задужена“ и за кућу, децу и кућне послове, па после свог радног времена, практично још једну смену проводи управо радећи све то. Постоји неколико примера у свету, где су донете судске одлуке после развода, да бивши супружник исплати управо такву одштету, али је то и даље веома ретко, каже Оливера Бобић.
8. Март би требало да буде важан дан за сваку жену, да размисли о својим правима и положају, и да свака од нас уради бар мало, да се ситуација поправи, закључила је Бобић.

