Међународна конфедерација синдиката (МКС) користи овогодишњи Светски дан безбедности и здравља на раду, 28. април, како би позвала на хитне мере за заштиту живота и права радника у ери дигитализације и вештачке интелигенције (АИ).
Вештачка интелигенција трансформише свет рада невиђеном брзином. Међутим, иза обећања о иновацијама крије се мрачнија стварност: алгоритамско управљање, стални надзор, недостижни циљеви продуктивности и опасни услови рада. Технологија се не користи за побољшање услова и безбедности на раду, већ за њихову експлоатацију — угрожавајући животе и здравље радника.
Управљање засновано на вештачкој интелигенцији већ сада појачава притисак на 427 милиона радника широм света. Чак 80% великих послодаваца користи АИ за праћење индивидуалне продуктивности радника. Радници се суочавају са изгарањем, повредама и неподношљивим стресом услед непрекидног надзора, нереалних циљева и потпуног изостанка учешћа у одлучивању о начину коришћења технологије.
Од магацина до болница, од достављача на бициклима до лабораторија за податке — радници су под притиском као никада до сада. Увођење нових технологија мора поштовати иста правила као и све друге промене на радном месту: радници имају право да буду консултовани и укључени. Ово основно, демократско право на радном месту осигурава да се вештачка интелигенција користи на начин који ставља безбедност, правичност и достојанство у први план. Радници и њихови синдикати морају имати место за преговарачким столом, за добробит свих.
Увођење нових технологија, као што је вештачка интелигенција, без адекватне консултације са радницима и њиховим синдикатима већ изазива озбиљне проблеме широм света.
На Филипинима, деветнаестогодишњи достављач Јаспер Далман је изгубио живот радећи за дигиталну платформу Фоодпанда. Његов синдикат, РИДЕРС-СЕНТРО, изборио се за признавање права и осигурање након његове смрти, која је указала на смртоносне последице алгоритамске експлоатације са немогућим циљевима продуктивности.
У Турској, модератори садржаја за ТикТок, запослени преко компаније Телус, отпуштени су након што су организовали отпор против нехуманих радних оптерећења управљаних вештачком интелигенцијом и садржаја који изазива трауме.
У САД-у, медицинске сестре које раде преко платформи суочавају се са апликацијама за распоређивање смена којима управља вештачка интелигенција, заобилазећи заштитне мере за раднике и стварајући опасне услове за њих и њихове пацијенте.
МКС захтева пуно укључивање синдиката у осмишљавање и примену технологије засноване на вештачкој интелигенцији на радним местима, и транспарентну технологију која поштује права и безбедност човека.
Такође захтева обавезујућу Конвенцију Међународне организације рада (МОР) о платформском раду како би се заштитили сви радници у дигиталној економији.
Овог 28. априла сећамо се мртвих – и боримо за живе. Технологија треба да ради за нас, а не против нас.