Највише притужби на рад на високим температурама синдикатима је до сада стигло из фирми у којима запослени раде у затвореним просторима, погонима и халама.
Какви су услови на изградњи путева и великих грађевинских објеката, где раде углавном стране компаније које су ангажовале стране раднике – синдикатима није познато.
Председник Самосталног синдиката металаца Србије, Зоран Марковић каже да је до сада тај синдикат написао више захтева за ванредни инспекцијски надзор, на основу пријаве радника који раде у погонима где су – температуре превисоке.
„По закону о безбедности и здрављу на раду и Правилнику о превентивним мерама за безбедан рад, на радном месту за лак физички рад неопходно је обезбедити температуру од 18 до 28 степени, а за тежак физички рад од 15 до 28 степени“, наводи Марковић.
Тренутно у погонима који су, како каже, направљени углавном од лимова и где нису адекватни расхладни уређаји, температура прелази 40 степени. У таквим условима, радницима треба дозволити чешће паузе, воду и хладне напитке, па и сладолед и лубенице, навео је Марковић.
Ванредни инспекцијски надзор захтева се не само лети, већ и зими, када су температуре превише ниске. Истиче да у страним компанијама, у којима Самостални синдикат нема представнике, радницима преостаје да се обрате инспекцији рада. Инспекторат тада налаже послодавцу да се уведу додатне паузе, инсталира расхладни уређај или обезбеди расхлађена просторија, каже Марковић.
Председник самосталног синдиката путара Србије, Душко Бошковић рекао је је тај синдикат, после најаве да ће температуре бити високе, послао дописе синдикалним организацијама у фирмама да подсете послодавце на обавезу стварања адекватних радних услова, па до сада није било притужби.