Повећање минималне зараде од 14,3% јесте процентуално највеће до сада, али недовољно за ситуацију у којој се налазимо, каже председница Савеза самосталних синдиката града Ниша, Оливера Бобић. Према званичним подацима, трочлана породица је у ризику од сиромаштва са примањима од 39 600 динара, а минимална зарада ће од јануара бити, у просеку, 40 000, што значи да ће 350 000 радника бити управо у таквом ризику, упозорава Бобић.
Она наводи да се синдикати и радници ни овога пута нису питали ништа, јер је држава још пре 2 месеца најавила колико ће бити повећање. Послодавце оно неће коштати ништа, с обзиром на то да је држава најавила да ће сав терет повећања преузети управо буџет, односно, у крајњем, сами грађани и радници. Због тога послодавци нису ни имали интерес да преговарају, а синдикати нису могли да прихвате овакво повећање, јер ће ситуација, са оваквим минималцем,с обзиром на раст цена, бити гора него почетком ове године.
Бобић појашњава да је цена минималне потрошачке корпе, у периоду од јуна прошле, до јуна ове године порасла за око 5 000 динара. Само у последња два месеца, она је порасла за још 5 800 динара, и сада већ износи преко 50 000 динара. Према проценама синдиката, уз овакав раст цена, минимална потрошачка корпа ће у јануару, износити најмање 55 000 динара, а повећана минимална зарада, коју ће радници примити у фебруару, 40 000. Бобић наглашава да држава мора да призна да са таквим минималцем не може да се живи.
Према анализи синдиката, у првих 7 месеци ове године радник са минималном зарадом примио је 278 000 динара. За то време, требало би да је за минималну потрошачку корпу потрошио 344 000 динара. У преводу, за 7 месеци, раднику фале 2 минималца за потрошачку корпу, појашњава Оливера Бобић. Уместо да минимална зарада у Србији буде изузетак, она постаје правило, с обзиром на то да се процењује да око пола милиона радника прима управо минималац. Са оваквим износом, сви они биће у ризику од сиромаштва, закључује председница Савеза самосталних синдиката града Ниша.