Запослени у јавном сектору предстојеће празнике провешће код куће, или наплатити дневницу, радници у већим страним компанијама, теже ће празновати, али ће им то бити плаћено. Запослени у мањим трговинским радњама, на пример, тешко ће празновати, и још теже наплатити свој рад за празник, сагласни су председница Већа Савеза самосталних синдиката града Ниша, Оливера Бобић, и потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије, Душко Вуковић, који су гостовали на Телевизији Н1
„Уколико сте запослени по уговору о делу или сте ангажовани на привременим и повременим пословима, накнада за рад празником се на такве уговоре не односи, и уколико будете радили за празнике нећете добити дневнице, јер не постоји пропис који обавезује послодавца да вам то плати“, објаснила је Бобић за ТВ Н1.
Додала је да радници могу да се обрате надлежним институцијама да би заштитили своја права, али се то ретко дешава.
„Радници се ретко одлучују да се обрате инспекцији. Постоји неколико разлога за то, и ако то и ураде, најчешће је анонимно. Када су пријаве анонимне, онда би се, евентуално, неком ефикасном акцијом инспекције могло нешто и урадити, пошто не постоји одредба у закону о раду којом би инспекција могла да учини нешто више. Остваривање права преко суда иде много теже, јер радник у том случају мора да се идентификује својим именом и презименом, а боји се да ће после тога добити отказ. Због тога се људи на тако нешто одлучују тек кад добији отказ, а док су запослени, најчешће одустају од судске тужбе. Један од разлога је и неефикасност судова, јер спорови дуго трају“, објаснила је Бобић, преноси Н1.
Она закључује да би већина запослених у Србији празнике радије провела са породицом, него радила.
„Већина не би јурила за увећаном зарадом, нарочито ако им је основица плате ниска, па самим тим празником и није нека зарада којој теже. Такође, и у приватном сектору се најчешће ради више од 40 сати недељно, па су празници дани када би радије да остану са децом и да се одморе“, закључила је Оливера Бобић гостујући на ТВ Н1.