Поскупљење воде, струје и осталих комуналија може довести одређене слојеве друштва на ивицу егзистенције, нарочито на југу Србије, где су и плате званично најниже. Вода у Нишу поскупела је за чак 30%, па је сада кубни метар 90,73, уместо 69,90 динара. Поскупели су и гориво, струја, грејање, пелет и дрва за огрев, а прехрамбени производи готово сваке недеље мењају цену.
Производи за хигијену, попут гелова за туширање, дезодоранса и сапуна имају чак и до 78% вишу цену, а у временском периоду од годину дана, цене ових производа скакале су од 11 до 122%. Осим тога, стално се суочавамо и са несташицом намирница, па је одлазак у продавницу постао практично „ноћна мора“, јер из недеље у недељу грађани затичу празне рафове, а цене вртоглаво расту, и за исту суму новца можемо да купимо све мање намирница. Поред свега овога, за набавку за четворочлану породицу потребно је издвојити бар 6 000 до 10 000 недељно.
И цене у ресторанима и кафићима расту, па су њихове услуге у просеку скупље од 12% до 20%. Четворочлана породица, за вечеру у ресторану сада мора да издвоји од 8 000 до 10 000 динара.
Поскупеле су и услуге фризера, козметичара, са новом школском годином и наставници који држе приватне часове најавили су нове цене. Школски прибор је ове године такође драстично поскупео, па су неке свеске, на пример, имале за 50% вишу цену него прошле.
Остаје питање – како да просечна српска породица, у којој бар један родитељ ради за минималац, покрије све основне трошкове и бар једном месечно руча у ресторану? За многе, ово ће још дуго бити „луксуз“ који себи неће моћи да приуште.