Млади у Србији очекују да им почетна плата на послу буде 90 000 динара, док је просечна плата током каријере око 180 000, показују истраживања Инфостуда. Млади данас траже сврху, поштовање и могућност усавршавања, и нису спремни да остају на радним местима која им то не омoгућавају, каже Милош Турински из Инфостуда.
„Генерација З неће бити верна једном послодавцу. Чак нека истраживања показују да ће током каријере променити између 10 и 12 послова, и увек ће тражити свтху на свом послу“, рекао је Турински.
Према његовим речима, младима су посебно важни флексибилни радни услови, равнотежа између приватног и пословног живота, али и ментално здравље. Ова генерација зна шта жели, али и врло добро зна шта не жели, и није их срамота да то и кажу, наводи Турински.
„Очекиванја око зарада од 180 000 динара можда јесу мало превисока у односу на реалне услове, али то не значи да су нереални. Само нису усклађени са нашим тржиштем рада“, наглашава Турински.
Наглашава да бројне стране компаније у Србији већ нуде оно што млади данас траже – могућност напредовања, хибридни модел рада и поштовање. Многи домаћи послодавци, међутим, још увек нису спремни да прихвате те промене, што их чини мање пожељним у очима младих.
Као кључни проблем истиче мањак практичне обуке током образовања и непостојање системске подршке за транзицију из школе на посао. Млади, како наводи, траже менторе који ће их водити кроз прве месеце каријере.
Закључује да млади једноставно неће да пристану да се задрже негде где се не проналазе. Није им, каже, пресудан новац, већ вредности, и ако их не налазе код тренутног послодавца, прећи ће код оног који их негује.