Казнени поени за превремени одлазак у пензију могли би да буду укинути до половине ове године. Иницијативу о измени закона о пензијско-инвалидском осигурању поднео је Савез самосталних синдиката Србије још пре три године, Социјално-економски савет два пута је то прихватио и проследио Влади Србије, али их је она, за сада, одбијала.
Измене овог закона су у току, али у Министарству за рад наводе да комкретна решења нису у потпуности дефинисана. Ипак, делује да се држави и не жури, с обзиром на то да месечно, на овај начин, сачува 1,7 милијарди динара. Толико би, наиме, исплаћивала пензионере којима се сваког месеца одбија 0,34% због превременог одласка у пензију.
Током 2015. године, када је законом уведена превремена старосна пензија, ово право је остварило 7 962 корисника. Зоран Михајловић из СССС наводи да је крајње време да надлежни испуне обећање дато пре неколико година, када су рекли да ће казнене поене укинути у оном тренутку када се пензије више не буду дотирале из државне касе. Некоректно је према онима који су на име доприноса одвајали више од 40 година, а отишли пре 65. године у пензију, да целог живота имају умањење, каже Михајловић. Предлог СССС је да се пенали рачунају до 65. године, а онда укину. Михајловић је навео да од Министра финансија Синише Mалог синдикати имају усмено обећање дато пре годину и по дана да када дође тренутак да ПИО Финд самостално исплаћује пензије, да ће тада пенали бити укинути. А то је већ неколико месеци, навео је Михајловић.
Највише се одбија онима са 60 година живота и 40 година радног стажа – око 20%, односно 4,03% по години која недостаје. У пракси, то значи да неко ко би имао пензију од око 31 000 динара, а недостаје му 5 година до пензије, прима око 6 200 динара мање, односно чак 74 400 динара на годишњем нивоу, наводе у СССС. Иако је врло мали број пензионера отишао у превремену пензију, свега 1%, ово је велика неправда, јер су оштећени пензионери својевремено платили доприносе и то им припада, па би проблем требало што пре решити, сматрају у СССС.