Многи запослени се питају шта се дешава ако не искористе годишњи одмор у законском року
„Послодавац може да исплати новчану накнаду уместо годишњег одмора само у једној ситуацији, а то је – када запосленом престане радни однос, па због тога нисте успели да искористите све дане годишњег одмора“ – објашеавају из Инфостуда.
У свакој другој ситуцији, нема замене за годишњи одмор новчаном накнадом.
Послодавац је дужан да води рачуна о томе да годишњи одмор буде искоришћен у законском року. Први део одмора требало би искористити током календарске године за коју је одмор, а преостали до 30. Јуна наредне године. Уколико из неког разлога послодавац не обезбеди ово право, запослени пред судом може тражити накнаду штете за неискоришћени годишњи одмор, објашњавају у Инфостуду.
Право на годишњи одмор је једно од основних права запосленог, па га се не може одрећи, нити му се то право може ускратити или заменити новчаном накнадом, осим у случају престанка радног односа.
Право на годишњи одмор запослени стиче у календарској години, после месец дана непрекидног рада од дана заснивања радног односа. По Закону о раду, у свакој календарској години запослени има право на годишњи одмор у трајању утврђеном општим актом и уговором о раду, а најмање 20 радних дана. Дужина се утврђује тако што се законски минимум увећава по основу доприноса на раду, радног искуства, стручне спреме запосленог и других критеријума.