Видео-надзор, увид у комуникације мејловима, праћење кретања службених возила… Ово су само неки од начина за надзирање запослених, а многи од њих, како кажу стручњаци, примењују се на незаконит начин.
Представници цивилног сектора који се баве заштитом права радника објашњавају да се дешава да послодавци поставе камере, а да о томе не обавесте запослене, или уводе видео-надзор на местима на којима се то не би смело, као што су, на пример, свлачионице. такође, дешава се да се неселективно прегледају сви службени мејлови, или долазак на посао контролише преко отисака прстију.
Послодавци имају право да заштите свој интерес видео надзором, али да морају водити рачуна да не угрожавају приватност запослених, кажу у Центру за истраживање јавних политика, који је учествовао у истраживању о надзору запослених током пандемије. Радник мора бити детаљно информисан о надзору који се спроводи, мора се успоставити баланс, тако да надзор буде најмањи могући, а да постигне свој циљ. У овом истраживању примећено је да запослени често нису на одговарајући начин обавештени о томе који се подаци прикупљају, на који начин се чувају, ко може да им приступи или како могу затражити да неки буду избрисани.
У овом Центру појашњавају да се видео надзор може поставити да би се утврдио да ли се, на пример, из просторија износи неки материјал, али да се не може користити да би се пратило да ли запослени одлазе у тоалет, и колико се тамо задржавају. Као драстичан пример, наводи се случај током пандемије, када је послодавац од запослених који су радили од куће тражио да ујутру укључе камере, и да зум буде отворен током целог радног времена, користећи тако ову апликацију за снимање радника.
Стручњаци наводе да послодавци морају да образложе сваку врсту надзора, и пруже запосленима информације о врстама података које ће се обрађивати, правном основу за такву обраду, року чувања, али и о правима које запослени има у вези са обрадом података о личности. Ако запослени имају сумњу у вези кршења закона о заштити података о личности, имају право да се обрате Поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, који може покренути поступак.