Плата која покрива основне егзистенцијалне и социјалне потребе радника и њихових породица у Србији износи 144 457 динара, показује обрачун Центра за политике еманципације, преносе медији.
Износ плате је обрачунат на основу података Clean Clothes Camaign (CCC) мреже из 2021. године, увећан за просечну годишњу стопу инфлације од 11,9 одсто у 2022. и 12,5 одсто у 2023. години.
„Ако би се посебно рачунала стопа раста цена хране, која је била далеко већа од просечне годишње инфлације, тај износ био би и већи. Просечна уговорена нето зарада у 2023. години износила је 86 000 динара, и покривала је тек 60 одсто плате за живот“, кажу из ЦПЕ.
Последњи подаци показују да је просечна зарада у мају била 100 170 динара – дакле, и даље није достигла ниво плате за живот, наводе у ЦПЕ.
„Шта онда рећи о минималној заради, која ове године износи око 47 000 динара, и покрива тек трећину плате за живот? Упркос томе што је плата за живот препозната у многим међународним документима, попут Универзалне декларације о људским правима Уједињених нација и Европске социјалне повеље, али и чињеници да Закон о раду експлицитно наводи да минимална зарада мора задовољити основне социјалне и егзистенцијалне потребе, радници у Србији и даље живе у сиромаштву“, наводе у саопштењу.
Наводе да је плата за живот основно људско право, а прорачун полази од објективних трошкова живота, за пристојан живот. Мора бити довољна да покрије основне потребе, укључујући храну, одећу, становање, јавни превоз, комуналије и телекомуникације, образовање, слободно време и културу, здравствену заштиту, трошкове за хигијену и одмор. Такође, укључује и дискрециони доходак за непредвиђене трошкове у висини од 10%целе зараде, наводе у ЦПЕ.
Закључују да је време да држава заштити раднике, и значајно повећа минималну цену рада, а да компаније, које на њиховом раду остварују огромне профите, преузму одговорност и омогуће својим запосленима да искораче из сиромаштва.