Грађани Србије очекују плату, у просеку, од 860 евра, показало је велико регионално истраживање тржишта које је урадио Инфостуд. То је 13% више него што се очекивало у 2021. години, када је жељена плата била 760 евра.
И поред инфлације, тек сваки пети испитаник добио је повишицу током прошле године, а више од половине испитаника, чак 62%, нити је добило повишицу, нити је очекује, а свега 16% је очекивало повишицу до краја прошле године, кажу у Инфостуду. У последњих годину и по дана, посао је променило 38% запослених, а у наредних годину дана на тај корак је спремно чак 65%.
Иако је претходних година најважнији фактор за одабир послодавца био међуљудски однос, у 2022. инфлација је очигледно одрадила своје, па је висина плате постала најважнији фактор приликом одабира посла, код 65% испитаника, наводи Инфостуд. Добри међуљудски односи налазе се на високом 2. месту, са 63%, док је могућност учења и напредовања задржало трећу позицију, са 34%, а све већи значај придаје се и радном времену – 32%.
Од свих земаља у региону, које је истраживање обухватило, у Србији је највећи страх од губитка посла, што је навео сваки трећи испитаник. Када би бирали компанију компанију према типу власништва, испитаници из Србије би најрадије радили за приватну компанију у страном власништву, више од трећине, а у најмањој мери за приватну компанију у домаћем власништву, свега 14%. Сваки четврти испитаник наше земље би најрадије радио у државном предузећу, док би једна петина покренула сопствени бизнис.
Истраживање је обављено за време трајања Регионалног сајма послова, а међу више од 5 700 испитаника било је запослених, незапослених и оних који се и даље школују, из Србије, Хрватске, Босне и Херцеговине, Словеније и Северне Македоније.