Србија је земља све старијих становника. Док је просечна старост у свету 30,9 година, у нашој земљи просечан становник у 2021. години имао је 43,5 година, показују подаци Републичког завода за статистику. Животни век човека расте спорије него што државе подижу доњу границу година за пензију, па се смањује и број година које људи проводе у пензији, посебно ако се у обзир узме и критеријум здравља.
Број година које људи у просеку проведу у пензији варира од државе до државе, а распон није мали. У Мексику је то 12,9 година, у француској – 23,3 године, а у Србији много мање. С обзиром на то да је праг за пензионисање мушкараца у Србији 65 година, а да је њихов просечни животни век око 70 година, у пандемијској 2021. години, што су последњи подаци, њима остаје свега 5 година пензије. За жене је ситуација нешто боља, с обзиром на то да оне, у просеку, живе нешто дуже, и за сада у пензију могу раније, односно са 63 године и 6 месеци. ипак, ситуација ће бити другачија и за жене, с обзиром на то да им се сваке године додаје још 2 месеца обавезног радног стажа, док не достигну мушкарце, што се очекује 2032. године.
Када се укрсте три фактора – очекивана дужина живота, очекивана дужина здравог живота и старосни праг за одлазак у пензију, Француска избија на прво место по времену које становништво проведе у здрављу, примајући пензију. Пензионери у западној Европи уживају у најдужим пензијама, ако се посматра период у коме су људи здрави. Насупрот томе, Америка је изузетак – она је једна од западних земаља у којима се пензије користе кратко.