Још једном није постигнут договор око повечања минималне зараде за следећу годину, па ће коначну одлуку о томе, као и претходних година, донети Влада Србије, најкасније до 15 септембра.
Председник Савеза самосталних синдиката Србије, Љубисав Орбовић рекао је да је повећање од 17,8% солидно, али не и довољно. Он каже да за синдикат оно није прихватљиво, јер је минималац и даље испод износа минималне потрошачке корпе.
„То је разлог због којег ми нисмо могли да прихватимо предлог за који сматрамо да је апсолутно у корист послодаваца, а против интереса запослених. Нису проблем само минималне плате у Србији, већ и остале, које су прилично ниске, што се најбоље види из тога да ће после најновијег повећања минималца, један део запослених који досад није био у тој категорији, ући у ону која добија минималну гарантовану плату“, објаснио је Орбовић.
Он је подсетио да је 2018. године договорено да ће 2021. минималац и минимална потрошачка корпа бити изједначени, али до то до данас није учињено. Додао је да у Србији 236 000 запослених прима минималца, или износ испод минималца, и да су то људи који раде у јавном и приватном сектору, а не у фирмама где би минималац требало да се исплаћује због поремећаја у пословању.
СССС ће на својим органима у наредних петнаестак дана изјаснити како би синдикалци требало да одговоре на чињеницу да Влада није прихватила њихов захтев за изједначавање минималца и минималне потрошачке корпе. „У овом тренутку не могу да кажем које ћемо кораке предузети, али је евидентно да постоји тензија, јер су запослени веома незадовољни због ниских зарада. О томе како ће изгледати наша реакција, јавност ће ускоро бити обавештена“, рекао је Орбовић