„Поносни на чињеницу да трајемо више од једног века, и даље се са несмањеним ентузијазмом боримо за раднике, њихова права и бољи живот“, рекао је у поздравном говору на Свечаној Академији поводом 120 година постојања Синдиката, председник Савеза самосталних синдиката Србије, Љубисав Орбовић.
И док су златно доба за раднике биле 60. и 70. године прошлог века, чини се да понекад, у 21. веку, идемо уназад, да права губимо са сваком изменом или допуном закона. Успели смо да сачувамо многе који су остајали без посла, да закључимо доста добрих колективних уговора, скренемо пажњу на недостатке у систему заштите на раду и наметнемо нека боља решења у појединим законима. Ипак, проблеми и даље постоје, и јављају се нови, попут увоза страних радника који раде више од 12 сати за зараду мању од минималне. Сваким законом, права радника су мања, и све је више послодаваца који злоупотребљавају флексибилне облике рада и исплаћују минималну зараду као редовну, наводи Орбовић. Уз то, да би се повећала минимална зарада, послодавци добијају повластице, а у преговорима се не поштују параметри за утврђивање висине минималца, који су јасно дефинисани Законом о раду.
Прековремени рад је углавном неплаћен и један од главних разлога за несреће на радном месту, каже Орбовић. Социјални дијалог, који смо сматрали великим достигнућем, а испада да је он само слатки отров за синдикате, јер резултата нема. Послодавци манипулишу у преговорима о колективним уговорима, условљавају потписивање скраћењем рока важења и садржајем, рекао је Орбовић. Нагласио је да смо, верујући у дијалог, отупели оштрицу синдикалне борбе, док радници чекају нова решења, достојанствени рад и пристојне зараде. Због тога се систем социјалног дијалога мора мењати, синдикати морају постати равноправан партнер чије се мишљење и захтеви поштују, или се мора мењати метод синдикалне борбе, нагласио је Орбовић.
Орбовић је рекао да се заборавља да су рад и радник они који стварају профит, и да од њиховог рада живе послодавци и држава, и да су радници они који креирају и граде будућност. Цитирао је амерички синдикат, који наводи да Елон Маск не прави аутомобиле, а Џеф Безос не испоручује пакете у Амазону…Богати не праве вредност, радници је праве, навео је Орбовић.