Један од услова за одлазак у пензију је најмање 15 година радног стажа. Међутим, према последњој анализи Популационог фонда Уједињених нација, чак 150 000 грађана Србије старијих од 65 година нема право на пензију, баш због тог услова.
Решење, ипак, постоји, али само за оне људе којима до испуњавања ове доње границе недостаје до 2 године стажа. Наиме, они који су радили 13 или 14 година, могу да затраже помоћ државе, а решење нуди Национална служба за запошљавање. ради се о осигурању за случај незапослености, што је један од доприноса, који плаћа сваки порески обвезник, односно његов послодавац, у износу од 0,75%. У пракси, то значи да они који су радили 13 или 14 година, могу да буду на евиденцији НСЗ, и да у том периоду примају накнаду, а НСЗ уплаћује порезе и доприносе. После тог периода, остварен је услов, и пензија је загарантована.
Ипак, постоје услови који морају бити испуњени. Један од њих је да су доприноси за случај незапослености били уплаћивани 12 месеци непрекидно, или 12 месеци са прекидима, али у периоду од 18 месеци. Такође, важан је и разлог одласка са последњег радног места, па грађанин може да се нађе на евиденцији ако је био технолошки вишак, ако је фирма у којој је радио престала да постоји, истекао му је уговор на одређено време, а послодавац га није продужио. Међутим, ако је запослени сам дао отказ, губи ово право, објашњавају стручњаци.
Што се тиче других решења, и она постоје, али грађани морају додатно да плате. Ради се, наиме о добровољним пензијским фондовима, приватним или државним.