Rаде за приватника, зараду примају на руке, а у Фонду ПИО за њих не знају, или су их у евиденцији имали свега месец дана. На овај проблем радника који по добијању отказа не могу да остваре своја права и добију накнаду од Националне службе за запошљавање , указала је анкета Регионалне информативне агенције ЈУГпрес, пише Н1.
Због пандемије Ковид 19 велики број грађана трпи промене на послу, а уочена је и пракса послодаваца на југу србије који престају да плаћају доприносе за здравствено и пензионо осигурање, и запосленима исплаћују само плату. Реч је о радницима који су радили у приватном сектору, а зарада им је исплаћивана на руке, уз признаницу, наводе адвокати. Сви они су имали уговор на одређено време, међутим, када су добили отказ и покушали да се пријаве Националној служби за запошљавање да остваре право на накнаду за незапослене, испоставило се да нису на евиденцији. У Пио фонду су сазнали да су им доприноси уплаћивани само за месец или два, а онда су одјављени са осигурања, наводе адвокати, преноси Н1.
Једини правни лек у оваквом случају је покретање судског поступка такозваног статусног спора, због утврђивања временског периода када је радник био у радном односу. Једино тако може се тражити да послодавац исплати заостала дуговања по основу пореза и доприноса, наводе адвокати, пише Н1. Проблем код тих спорова је проналажење сведока међу колегама, који би потврдили да је неко ту радио у одређеном временском периоду. иначе, када се пронађе сведок, спорови се успешно завршавају, а поступак траје око годину дана.