Од почетка ове године, јавни сектор и даље предњачи по висини плата у односу на приватни. Просечна фебруарска зарада у јавном сектору у Србији износила је 108 210 динара, док је у приватном забележен просек од 101 669 динара.
„Високу просечну зараду у јавном сектору вуку јавна предузећа и државна администрација, док нижем просеку у приватном сектору доприносе ниске пријављене зараде предузетника. Ипак, нису сви у јавном сектору у истом положају – зарада у сектору образовања је у просеку чак 12 одсто нижа од зараде у јавном сектору, док су култура и социјала у још лошијем положају“, каже за Инсајдер професор Факултета ФЕФА Горан Радосављевић.
Наводи да га охрабрује што међу младима чује да би већина радила у приватном сектору, и објашњава да се та промена догодила из два разлога.
„Први је јачање приватног сектора, нарочито услужних делатности које доприносе расту зарада. То је пре свега делатност информисања и комуникација, где је просек од почетка године око 235 000 динара, односно више од два пута већи него републички просек. Слично је и са делатношћу која обухвата стручне, научне и техничке делатности, где су просечне зараде у области истраживања и развоја и управљања значајно изнад просека“, наводи Радосављевић за Инсајдер.
Други разлог је, како каже, својеврсно дерогирање јавног сектора, негативна селекција и запошљавање „преко везе“, што је, вероватно, разлог зашто један број квалитетних људи не жели да ради у јавном сектору, наводи Радосављевић.