На почетку преговора о минималној заради за 2025. годину, синдикати и послодавци изнели су своје ставове о проценту повећања. Држава ће свој предлог саопштити на наредном састанку, рекао је после разговора секретар Већа савеза самосталних синдиката Србије, Зоран Михајловић.
Став СССС и Уједињених гранских синдиката Независност је да би минимална зарада у следећој години требало да буде 60 одсто просечне потрошачке корпе , односно 61 800, рекао је Михајловић. То би значило да се минимална зарада повећа за 30%, како би се до 2027. године остварио циљ Владе Србије – минимална зарада од 650 евра.
„Радује оно што смо чули од представника Министарства финансија – да су сви показатељи и подаци о привредним критеријумима добри, што даје основу да верујемо да повећање минималца ове године може да буде веће него претходних година“, рекао је Михајловић.
Наводи, међутим, да не радује став послодаваца који су имали примедбу да тешко послују, и да би значајније повећање њих доста оптеретило. То се, како је рекао, коси са подацима од прошле године, према којима су привредни субјекти пословали позитивно и остварили добитак од око 80 милијарди евра.
Представник Уније послодаваца србије, Небојша Атанацковићрекао је да послодавци сматрају да је реално повећање минималне зараде 8 одсто, а да би, за сваку већу повишицу, од државе тражили компензацију.
„Разлика у ставовима је значајна. Представници државе су рекли да ће инфлација следеће године бити око 3%, а да ће бруто домаћи производ порасти за око 4,5%, што је близу 8%, и то сматрамо реалним повећањем“, навео је Атанацковић.
УГС Независност је саопштио да циљ тог синдиката није изједначавање минималне зараде са минималном потрошачком корпом. наводе да је бесмислено да минималца буде испод вредности минималне потрошачке корпе, јер не постоје минимални услови за живот, већ само услови за достојанствени живот сваког радника у Србији.