Ове недеље одржан је први састанак Социјално-економског савета поводом одређивања минималне цене рада, а крајем недеље очекује се и други састанак. У пракси, преговори у којима учествују представници синдиката, послодаваца и Владе Србије почињу предлозима свих страна, а крајњи рок је 15. септембра, када се саопштава колика ће бити минимална зарада за следећу годину. Последнјих година, до договора није дошло, па је коначну одлуку о томе доносила власт.
Овога пута, разговори су се већ на првом састанку нашли у „ћорсокаку“, пошто су синдикати желели да се наставе разговори започети у априлу, у којима су тражили да се минимална зарада повећа још једном у овој години, због инфлације, али и профита привреде у претходне две године. Синдикати сматрају да је било неопходно повећати минималца у овој години, па затим, још једном, у јануару. Представници синдиката су на првом састанку тражили и писмено објашњење зашто се њихов предлог одбија.
Подсећамо, Савез самосталних синдиката Србије годинама уназад тражи од Владе Србије да испуни обећање да ће се минимална зарада изједначити са просечном потрошачком корпом. Последња информација о вредности минималне потрошачке корпе објављена је за мај, и износила је 51 784 динара.