Запошљавање и положај у првим годинама рада, најчешћи је проблем младих на који указује Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
Младе неретко користе као замену за раднике запослене на неодређено време, преко приправничког односа, или ангажовањем на уговорима о привременим и повременим пословима. То онда значи да имају мање зараде и плате ниже од републичког просека, на шта институција Повереника годинама указује, наводи Јанковић. Више од половине младих у Србији старости од 25 до 34 године живи и даље са родитељима, а преко 63% младих нема никакве приходе. Тек 27% младих који су у радном односу запослено је на радним местима за која су се школовали. Четвртина младих планира да се исели у иностранство, а чак две петине не отписује ту могућност, каже Повереница.
Како истиче Бранкица Јанковић, Канцеларија повереника за заштиту равноправности је указала на све ове проблеме у мишљењима на нацрте закона о радном ангажовању на сезонским и другим повременим пословима и радној пракси. Такође, веома је важан приступ квалитетном образовању који је важан предуслов за остваривање позиције и конкурентности на тржишту рада, наводи Бранкица Јанковић.
фотографија преузета са портала danas.rs