Синдикати, послодавци и држава ни после другог круга преговора о повећању минималне зараде нису усагласили ставове. Наиме, Савез самосталних синдиката Србије и УГС Независност траже да се минимална зарада повећа већ од 1. јула ове године, с обзиром на инфлацију, док Министарство финансија тврди да нова цена рада може важити тек од 1. јануара наредне године. Због тога су преговори прекинути и враћени на колегијум Социјално-економског савета, на којој би требало прецизирати да ли има законских основа за корекцију минималца у току ове године.
У Савезу самосталних синдиката Србије рекли су да на састанку чланови тима нису успели да се усагласе око тога када минималца треба да се повећа – ове или тек наредне године. Предлог СССС био је да се од 1. јула минимална зарада усагласи са минималном потрошачком корпом. Тако би, уместо садашњих 230 динара по сату, од почетка јула она требало да износи 289 динара по сату, односно око 50 000 динара. Очекује се да колегијум СЕС-а коначно утврди за коју годину се преговара, а у Закону о раду јасно стоји да уколико дође до поремећаја у привреди, износ минималне зараде може да се коригује и више пута годишње, сматрају у СССС. Подсећају да је и Завод за статистику изнео јасне податке да је цена хране у првом кварталу ове године подигнута за 27%, а да су у међувремену поново поскупели и струја и гас. У СССС сматрају да су тврдње Министарства финансија да није дошло до поремећаја у најмању руку чудне, јер они наводе податке о базној инфлацији, у коју не улазе цене енергената и хране.
Представници Министарства финансија поновили су да сви параметри и пројекције показују да минимална зарада може да буде повећана сада, али да ће повећање важити тек за следећу годину. Они тврде да су направили пројекције које одговарају реалној ситуацији, али нису прецизирали за колико процената би било могуће повећати минималац.