Подаци који се односе на професионалне болести и даље су непотпуни, пошто се ова обољења и даље не пријављују, или се то чини спорадично, несистематски, непотпуно и неадекватно, један је од закључака Извештаја о стању радних права у Србији за 2021. годину, пише портал Бизнис.рс.
Професионално обољење се у законима најчешће помиње заједно са повредом на раду. Ипак, основна разлика је у томе што је са једне стране последица повреда, која се догодила на радном месту, док је код другог појма реч о обољењу, односно болести, која је настала као последица дуготрајног излагања условима рада. Стручњаци наводе да повреда на раду подразумева повреду насталу услед одређеног догађаја, који је углавном изненадан, док је професионална болест нешто што настаје због трајније изложености одређеним негативним утицајима на послу.
У Србији постоји Парвилник о утвђивању професионалних болести, којим су дефинисане болести, радна места, односно послови на којима се оне појављују и услови под којима се сматрају професионалним. Посебним правилником уређује се рад органа вештачења ПИО Фонда, која утврђује постојање професионалне болести.
Боловање настало као последица повреде на раду или професионалног обољења плаћа се у висини од 100% просечне зараде у последњих 12 месеци. Ипак, у пракси, у Србији се професионалне болести тешко доказују, па подаци показују да у последњих неколико година дешавало да ниједан осигураник није отишао у пензију због професионалног обољења, или је тај број занемарљив. У Немачкој, на пример, тај број се мери хиљадама утврђених повреда на раду и професионалних обољења на годишњем нивоу. У питању су, кажу стручњаци, управо критеријуми за утврђивање професионалног обољења, који су много другачији.
Ковид 19 се не налази на листи професионалних болести у Србији, иако многи сматрају да би то требало. Ипак, стручњаци из правне области сматрају да је проблем управо у строгом утвђивању листе обољења која се могу сматрати професионалним. Наиме, законодавац може уредити ову област флексибилније, нарочито по питању шта се све може квалификовати као професионално обољење.