Минимална плата током целог радног века, обезбеђује минималну пензију која је сада нижа од 20 000 динара. Процењује се да је тренутно на минималцу око 400 000 запослених. Ако се тај тренд настави, Србија ће за 20 година имати „армију“ старих особа које живе у сиромаштву.
Анализе показују да је међу људима који данас примају минималну пензију највећи утицај имао кратак радни стаж. Тренутно су у пензији они који су радни век почињали и завршавали у државним фирмама, који су рано почињали да раде. Процењује се да данс око пола милиона старијих суграђана има месечна примања испод 20 000 динара, а праг сиромаштва је 22 000, за једночлано домаћинство.
Тачан податак колико радника данас прима минималну зараду, међутим, тешко је утврдити, као и за колико се њихов број повећао претходних година. У Републичком заводу за статистику кажу да не располажу таквим податком, као ни у Пореској управи србије. Фискални савет је у анализи 2021. године навео податак да минималну зараду прима око 20% запослених, што је око 400 000 људи.
Стручњаци подсећају да је нашим законом о раду минимална зарада уведена као изузетак, само у ситуацијама када се послодавац нађе у финансијским и технолошким тешкоћама и уводи се одлуком на шест месеци. Међутим, то код нас није случај, па се чак и у јавном сектору дешава да запослени месецима, па чак и годинама примају минималну зараду. Такође, напомињу да постоји и одређени број запослених којима послодавци уплаћују доприносе за пензионо осигурање на минимални износ, док остатак добијају на руке, па и њих чека проблем са ниском пензијом. Све ово јаче погађа жене, чије су пензије у просеку 20% ниже од оних које примају мушкарци, па стручњаци упозоравају да ће ниска пензија, за 20 година, бити огроман проблем у Србији.