Радници немачких компанија у Србији кажу да су незадовољни својим послом, највише због мале плате и напорног радног времена.
Једна од заполсених у фабрици Леони, рекла је да није задовоњна својим послом, пре свега због мале плате и радног времена. Додатни проблем је то што стоји на свом радном месту, током сечења каблова.
„Монотонија јесте заиста највећи изазов, јер исте операције у току дана радници понављају неколико пута“, наводе у Леонију. „Већина радних места су стајаћа, али су сва ергономски прилагођена“, каже директорка људских ресурса компаније Леони, Јелена Спасић. Додаје да они газе по меканој подлози по којој ходају, јер стајање у једном месту доводи до већег замора.
Ипак, директорка људских ресурса каже да пријаве не добијају често, и да се жалбе најчешће односе на радну суботу, или на исплаћени прековремени рад. У већини случајева, како наводи, закључак је да постоји нека врста недостатка информација, и да је проблем у комуникацији.
Што се тиче плата у Леонију, о томе се не говори, јер је то, како наводе из људских ресурса компаније, пословна тајна. Додају да је мартовска зарада, која је исплаћена за оператере, раднике у производњи била значајно већа од минималне цене рада за март.
Незадовољство послом, малом платом, радним временом и лошим односима у оквиру компаније истакли су и запослени у Лидлу.
У компанији Лидл објашњавају да сви радници у Србији имају 5 радних дана у недељи, и два слободна дана. Због ефикасности посла, како наводи Марија Којчић, руководилац корпоративних комуникација, та два дана неће бити викенд, али ће сигурно бити два дана у недељи. радни сати се сабирају месечно, квартално и годишње, и сваки прековремени минут се наплаћује, па се, како тврди, компанији не исплати да их буде превише.