Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања представило је у сали Савеза самосталних синдиката града Ниша пројекат са циљем сузбијања рада „на црно“, унапређења услова рада запослених и остваривања права у складу са законима Републике Србије – РЕЦИ „НЕ“ РАДУ НА ЦРНО.
Одлучнији и обимнији обрачун са послодавцима код којих раде непријављена лица ради успостављања лојалне конкуренције и предвидивог и стабилног пословног окружења, представља решеност државе да коначно омогући сваком грађанину да достојанствено ради и живи од свог рада, у чему ће имати подршку Синдиката као партнера у оваквом пројекту.
Пројекат – Јачање капацитета Инспектората за рад и подизање свести грађана у циљу сузбијања рада на црно представљен је у Нишу у присуству представника медија, в.д. директора Инспектората за рад, Стевана Ђуровића, председника Скупштине Града Ниша, Радета Рајковића, потпредседнице Савеза самосталних синдиката Србије, Оливере Бобић, начелнице Одељења инспекције рада у Нишу, Милице Китановић-Љујић и представника Регионалне привредне коморе, Националне службе запошљавања, Фонда ПИО, јединица локалне самоуправе, јавно-комуналних предузећа, послодаваца и др.
Циљ акције је заштита радника који раде без уговора са послодавцем, као и запослених који нису пријављени на обавезно социјално осигурање, али и послодаваца који послују у складу са обавезама а изложени су нелојалној конкуренцији.
У протеклих годину дана значајно је повећан број инспекцијских надзора и резултати показују да је смањен број послодаваца који се одлучују на ризик непријављивања радника, а они који су то чинили, после извршене инпекцијске контроле, упослило је 94% запослених откривених да раде „на црно“.
Број прекршајних поступака за послодавце повећан је седам пута од почетка реализације пројекта, а током пројекта повећана је и безбедност радника, а грађани, запослени, Синдикат и послодавци постали су партнери на заједничком пројекту за добробит целе заједнице.
Синдикат је поздравио и подржао напоре Инспектората у сузбијању нелегалног запошљавања, јер се радом „на црно“ крше основни принципи достојанственог рада и угрожава остваривање основних социјално-економских права грађана.