У Савезу самосталних синдиката Србије подвлаче да на боловање иде само онај ко мора, јер су одбици од зараде изузетно велики, јер се, осим 35% плате, губе и бомуси за присутност на послу, па позивају Министарку здравља да још једном размисли о промени која подразумева да ће убудуће изабрани лекар моћи да отвори боловање на највише 2 недеље, а да о продужетку одлучује лекарска комисија.
Председник СССС Љубисав Орбовић подсећа да чак и радници који имају озбиљне здравствене проблеме размишњају да ли да иду на боловање. Иде само онај ко мора, а то су најчешће мајке због деце, када немају други избор. Фактички, не постоји интерес било ког радника да иде на боловање, јер губе 35% зараде. Они који примају минималца, за које се може помислити да лакше иду на боловање, такође не могу да преживе од своје плате, наводи Орбовић Ако због таквих долази до лажирања боловања, сматрамо да и поред тога не треба мењати досадашњу праксу, изричит је Орбовић. Додаје да такви радници треба да буду кажњени, да држава организује контроле, иако таквих случајева нема превише, наводи председник СССС. Наглашава да је овај предлог покушај додворавања привреди и менаџерима.
Секретар Већа СССС Зоран Михајловић навео је да је парадокс то што је пре неки дан изашла статистика да се у Србији највише ради, а да су послодавци и даље незадовољни. Требало би анализирати другу страну послодавца – какви су услови рада у фирмама, колико се просечно ради и да ли се све то одражава на здравствено стање радника.