Да ли је могуће добити пензију без оствареног радног стажа? Неке државе у окружењу већ исплаћују социјалне пензије, попут Хрватске и Македоније, а ова иницијатива поново је актуелна и у Србији. Национална стратегија о старењу је документ који датира још из 2007. године, а иницијатива је до сада неколико пута покретана.
Према ранијим најавама, критеријум за добијање социјалне пензије испунило би око 200 000 грађана Србије. Како је сиромаштво у нашој земљи широко распрострањено, нарочито међу старијом популацијом, увођење социјалних пензија је императив, који би требало што пре реализовати, сматрају стручњаци. Ипак, ово би свакако био значајан трошак за државу, јер за сада Србија знатно нижи проценат бруто друштвеног производа за социјална давања него земље Европске Уније. Ипак, на светском нивоу, више од 100 земаља увело је овај вид давања за најстарије, међу њима су САД и Шведска, а процена је да су оне допринеле смањењу сиромаштва. Стручњаци саветују да би требало проучити њихова искуства, и одредити модел који одговара нашим условима, како би решење било што ефикасније.
У земљама нашег окружења социјалне пензије се исплаћују у Хрватској, од 2021. године, и у Северној Македонији, од 2019. године. Дају се старијима од 65 година који су радили краће од 15 година, а власништво над некретнинама и поседовање земље нису препрека за остваривање права. Ако супружник има пензију већу од 210 евра, други супружник не може да добије социјалну пензију, која у Хрватској износи 105, а у Северној Македонији 97 евра месечно.