У трећем кварталу прошле године, у земљама Европске Уније радило се 37 сати недељно. У Србији је, међутим, просечна радна недеља трајала 43,5 сати, што је највише у Европи, објавио је Еуростат, пише Данас.
Осим у Србији, више од 40 сати недељно радило се током лета у Бугарској, Румунији, Грчкој и Поњској, док су на радним местима најмање времена провели Холанђани – 31,2 сата. У Данској, Норвешкој и Немачкој тај број је нешто мало већи од 34 сати у седмици. За земље у окружењу, нема података за 2021. годину, али према последњим, с краја 2020. године, У Црној Гори радна недеља је у просеку трајала 44 часа, а у Северној Македонији 40,7 сати.
У Унији послодаваца кажу да су изненађени овим податком. Објашњавају да се у свуда у свету рачуна само време проведено на раду, док код нас, пауза за ручак улази у статистику. Такође, напомињу да код нас постоји навика да да када неко ради за дневницу, ради 10 сати, што је могло да утиче на ову статистику.
У Савезу самосталних синдиката Србије, међутим сматрају да они годинама говоре да су радници у Србији веома продуктивни, и раде пуно. Са друге стране, ова статистика показује и да су приморани да мимо законских прописа раде дуже, нарочито у грађевинском сектору, друмском саобраћају, трговини, угоститељству, енергетици и путној привреди, само да би зарадили за своје породице.