Српски радник који привремено ради у Немачкој или Словенији, има иста права као домаћи радник, захваљујући споразумима које Србија има са тим земљама.
То подразумева да упућени радници у те земље одлазе преко Завода за запошљавање, а не преко посреднишких агенција. Представници те две земље наводе да они „не краду“ наше раднике, већ их само ангажују са евиденције за незапослене нашег Завода, речено је на конференцији „Транснационална сарадња у циљу веће подршке мобилним – упућеним радницима, на релацији Србија – Словенија – Немачка“.
Оцењено је да је то, упркос чињеници да је све већи одлив српских мозгова преко границе, на добробит свих, с обзиром на то да Словенија и Немачка добијају недостајући кадар, а наши радници већу плату и боље услове рада. Интерес тих земаља је да сви радници имају иста права, а не да буду преварени и експлоатисани, речено је на конференцији.
У Савезу самосталних синдиката Србије, који је и домаћин скупа, свесни су да је Србија у врху земаља из које људи највише емигрирају, али да је синдикат спреман да помогне и нформише наше раднике, како не би били преварени.
Представници Словеније навели су да у тој земљи ради око 14 000 српских радника, и да су им права иста као и домаћим радницима, захваљујући Споразуму о социјалном осигурању између две земље. Из Немачке поручују да је знатно олакшан улазак на тржиште рада те земље, и да српски радник има иста права као немачки.