Да ли се плата може исплаћивати „на руке“, и да ли оваква исплата значи да сте ван законских оквира. Овом темом бавио се сајт Послови Инфостуд.
Законом није прописан начин исплате зараде, односно није прописано да се зарада мора уплатити на текући рачун запосленог. У пракси, међутим, много је чешће да се плата исплаћује запосленом преко његовог текућег рачуна у пословној банци, јер је на тај начин лакше испратити све исплате, као и обавезе послодаваца за плаћање пореза и доприноса.
Уплата зараде у готовом новцу, „на руке“, сама по себи није противзаконита, али је противно прописима неплаћање пореза и доприноса на зараду исплаћену на тај начин. Нажалост, готовинске исплате су управо најучесталије код послодаваца који не плаћају порезе и доприносе на пун износ плате, па тако избегавају порезнике. Наравно, порези и доприноси морају у потпуности да се плате на целокупан исплаћен нето износ зараде, па тако и оне коју је радник добио у готовом новцу.
Зарада се мора прецизно исказати и евидентирати, а послодавац је дужан да запосленом приликом сваке исплате зараде достави обрачун, чак и за месец за који није извршио исплату, и то најкасније до краја месеца за претходни месец. Овај папир, или документ у електронској форми, представља извршну исправу, што практично значи да се на основу њега може покренути поступак принудне наплате путем извршног поступка. У преводу, нема потребе да се тужбом утврђује висина дуга послодавца, већ је сам обрачунски листић довољан доказ и представља извршну исправу.