После вести да 700 радника фабрике Џинси у Лесковцу остаје без посла, и најаве немачког Грунера да за још 60 смањује број радника у фабрици у Власотинцу, поставља се питање шта је узрок тог таласа, како заштитити права радника – јер је реч о инвеститорима који су користили субвенције државе за покретање производње и запошљавање радника.
Због отказа СМС поруком, инспекција рада ће отићи у Џинси, најављују у Инспекторату. Директор развојне агенције Србије Радош Газдић је навео да је у Србији у последњих 10 година склопљено 300 уговора, од којих су 3 раскинута, а новац је враћен у буџет. Стручњаци, међутим наводе да је проблем за Србију што фирме одлазе после рока на који су се обавезали. Наводе да се суштински ту не крши закон, али су радници угрожени.
Зоран Михајловић, секретар Савеза самосталних синдиката Србије, међутим наводи зашто је важно да фирма оде у стечај, а не у ликвидацију. Каже да се нису стекли услови да фирма оде у ликвидацију, и да би најпре требало да оде у стечајни поступак, да би повереници могли да се намире. Ако у стечајној маси не буде довољно да се намире дуговања радницима, они то могу наплатити од Фонда солидарности. У случају ликвидације фирме, то није могуће, навео је Михајловић. Он наводи да би инспекција морала да реагује и да се покрене стечајни поступак, јер у супротном, радници ће сигурно бити оштећени.
Према информацијама, Џинси дугује за воду, струју, али и плате радницима и неисплаћене порезе.