Сваки шести одрасли становник Србије, испунио је критеријум за неки од најчешћих психијатријских поремећаја, показало је истраживање о менталном здрављу нације у време пандемије.
Истраживање је рађено у оквиру пројекта под називом „Ков2соул“, а спровео га је Медицински Факултет у Београду у сарадњи са Одсецима за психологију Филозофског Факултета у Београду и Новом Саду. Од јуна до октобра прошле године, анкетирано је
1 200 људи у 60 општина у Србији, старости од 18 до 65 година. Испитивани су учесталост психијатријских поремећаја, процена депресије, стреса, усамљености, стресна искуства у вези са пандемијом…
Када су у питању стресни догађаји од почетка пандемије, око 27% испитаника навело је догађаје узроковане патњом због ближњих, а око 22% пријавило је стрес у вези са послом или финансијама. Стрес узрокован личним проблемима пријавило је скоро 13% испитаника, а партнерским сваки 20. анкетирани. Степен депресије у време пандемије био је скоро дупло већи у односу на резултате истраживања из 2013. године, када је рађено последње истраживање на ову тему.
На питање како се људи боре са стресом и психичким проблемима и да ли траже помоћ, стручњаци наводе да 0,3% треба да се лечи од неког поремећаја, али и да је сваки 6. одрасли становник испунио критеријуме за неки од 12 најчешћих поремећаја, што је око 700 000 одраслих становника.