Према подацима Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање, око 42 000 пензионера је и после пензионисања радно ангажовано. То је око 2,5% од укупног броја пензионера, преноси РТС.
Ипак, подаци којима располажу удружења пензионера су другачији. У Савезу пензионера Србије наводе да је тај проценат много већи, негде око 10%, а можда чак и 15%. Они нису регистровани да и даље раде – као продавци на пијацама или одржавању стамбених зграда. Њихови послови углавном се поклапају са квалификацијама које имају. После пензионисања, када имају такве послове, зову их поново у фирму у којој нема млађих возача, на пример, или лекара, а неретко посао настављају у приватним установама, наводе Удружења пензионера.
У Удружењу пензионера МУП-а, које се бави физичко-техничким обезбеђењем, додају да њихови чланови углавном раде по школама. 90% бивших полицијских службеника тако допуњује кућни буџет и помажу породици, наводе у овом удружењу, преноси РТС.
Право да раде имају сви пензионери, али једино старосни без икаквих ограничења. Одређени услови постоје код корисника инвалидских и породичних пензија. Пензионери који раде углавном су плаћени мање од радника у редовном радном односу.