Од 16. марта неплаћени кућни рад постаје признат. Ступа на снагу Правилник који прописује како да се тај рад вреднује и израчунава, а оно што је најважније, за оне који нису здравствено осигурани по било ком другом основу – могу бити осигурани на основу неплаћеног рада у кући, у складу са законом о родној равноправности, саопштило је министарство за људска и мањинска права.
Вођење домаћинства, рад на имању, старање о деци, старима и немоћнима и други слични послови, сада су препознати Правилником као неплаћени кућни рад. Овим правилником се дефинише и да податак о укупном годишњем броју часова неплаћеног кућног рада обезбеђује Републички завод за статистику, саопштило је ресорно министарство. Вредност неплаћеног кућног рада обрачунава се као производ укупног годишњег броја часова неплаћеног кућног рада и минималне цене рада по сату, исказане у нето износу, што се утврђује на годишњем нивоу.
Повереница за родну равноправност Бранкица Јанковић сматра да је ово једна од најзначајнијих одредби закона о родној равноправности, што ће великом броју људи омогућити да се што пре осигура.
„Негде препознајем и интенцију за једну дугорочност, с обзиром на то да се помиње и Републички фонд пензијског и инвалидског осигурања, да би касније могло водити можда и остваривању пензијско-инвалидског осигурања и стажа“, каже Јанковић.
Истраживање је показало да у Србији и мушкарци и жене обављају неплаћени посао, али да жене предњаче, нарочито на селу. Србија је прва земља у свету која је израдила овакав правилник.