Жена је образованија и ређе запослена него мушкарац у Србији. Мање фирми је у њеном, него у његовом власништву, ређе је међу директорима, члановима надзорних одбора…Компјутерски су вештије, чешће користе интернет него мушкарци, али их је мање и у ИТ сектору. Зарађују мање и у већем су ризику од сиромаштва, и, како је показало истраживање сајта Послови инфостуд, спремније су да „засучу рукаве“ и прихвате запослење за чак 200 евра нижу плату него што то очекују мушкарци.
Подаци Агенције за привредне регистре, достављени порталу Послови Инфостуд показују да је међу регистрованим активним предузетницима – свака трећа жена. Међу власницима и директорима фирми, жена има тек 25%. Компанијама руководи 24% жена од укупног броја званичних заступника предузећа, а међу члановима надзорних одбора, 28,6% су припаднице лепшег пола, пише сајт Послови Инфостуд.
За разлику од бизниса, ситуација у политици је нешто боља. Србија је на 19. месту у свету и 10. у Европи по заступљености жена на министарским позицијама. Од укупно 23 ресора, 10 предводе министарке, а од 5 потпредседника Владе, две су жене.
Од укупног броја запослених у Србији, од око 2,9 милиона, жене чине мањи део. Ради њих 1,285 милиона, док је мушкараца 1,63 милиона. Подаци показују да су жене на тржишту рада чешће изложене дискриминацији, и то у вези са трудноћом и материнством, каже за сајт Послови Инфостуд Повереница за заштиту равноправности, Бранкица Јанковић. Она наводи да се жене теже запошљавају, лакше отпуштају и – иако су бројније и образованије, у неким секторима имају мању плату од мушкараца.
Истраживање сајта Послови Инфостуд су показала да жене и даље имају нижа очекивања него мушкарци. Оне очекују плату од 700 евра месечно, док мушкарци мисле да им следује, у просеку, око 890 евра.